Fotowoltaika jeszcze bardziej ekologiczna? Pomysł na moduły PV pochodzenia biologicznego
![Fotowoltaika jeszcze bardziej ekologiczna? Pomysł na moduły PV pochodzenia biologicznego Fotowoltaika jeszcze bardziej ekologiczna? Pomysł na moduły PV pochodzenia biologicznego](https://trendyenergetyczne.pl/wp-content/uploads/2022/06/environmental-protection-326923_1920.jpg)
Francuscy naukowcy z Instytutu Energii Słonecznej (INES) opracowali panele fotowoltaiczne oparte o surowce pochodzenia biologicznego. Czy nowa technologia zmniejszy ślad węglowy?
Innowacyjne moduły fotowoltaiczne opracowane przez naukowców z INES, zbudowane są z termoplastycznych włókien pozyskiwanych w Europie z lnu i bazaltu. Celem naukowców jest zmniejszenie wpływu czynności produkcyjnych na środowisko, a także masy paneli słonecznych, przy jednoczesnej poprawie ich utylizacji oraz recyklingu.
Pierwsza demonstracyjna konstrukcja składa się z ogniw słonecznych z heterozłączem (HTJ) zintegrowanych z materiałem kompozytowym. Przód opracowanego modułu PV jest wykonany z polimeru wypełnionego włóknem szklanym, aby zapewnić przezroczystość. Tylna strona natomiast jest wykonana z materiału kompozytowego na bazie tworzyw termoplastycznych, w których zastosowano splot dwóch włókien – lnu i bazaltu.
Połączenie lnu i bazaltu zapewnia wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na wilgoć. Wykorzystany len pochodził z Francji, a bazalt z innych części Europy. Mimo konieczności transportu surowców, taka konstrukcja zmniejszyła ślad węglowy o 75 gramów CO2/W w porównaniu z typowym modułem o tej samej mocy. W projekcie modułu PV zoptymalizowano również wagę. Wynosi ona mniej niż 5 kg na m2.
Leave a comment