Nowe, wysokie konstrukcje do agrofotowoltaiki
Producenci konstrukcji fotowoltaicznych prześcigają się w pomysłach na konstrukcję fotowoltaiczną do agrofotowoltaiki. Szukają optymalnego rozwiązania, które pozwoli na wysokie uzyski energii z modułów fotowoltaicznych bez negatywnego wpływu na zbiory upraw. Kolejnym rozwiązaniem z tego zakresu jest konstrukcja agrofotowoltaiczna opracowana w Korei Południowej. Opracowana konstrukcja ma być umieszczona na takiej wysokości, która umożliwi przejazd ciężkich maszyn rolniczych.
Podstawowym ograniczeniem agrofotowoltaiki jest ograniczenie w wykorzystaniu maszyn rolniczych. Tę kwestię chce rozwiązać firma East-West Power, która uruchomiła instalację fotowoltaiczną o mocy 300 kW na plantacji ryżu w Korei Południowej. To rozwiązanie polega na umieszczeniu modułów słonecznych na wysokości 4 metrów, co umożliwia pracę ciężkich maszyn rolniczych. Zbudowany system składa się z trzech konstrukcji po 100 kW i znajduje się w pobliżu południowokoreańskiego miasta Ulsan.
581,7 kW na hektar
System zajmuje łączną powierzchnię około 0,5157 hektara. Oznacza to, że dzięki temu rozwiązaniu, w przeliczeniu na 1 ha można uzyskać 581,7 kW. W przypadku tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych na gruncie, przy optymalnym rozmieszczeniu można uzyskać około 750 kW na 1 ha (maksymalnie nawet 1 MW na 1 ha przy większym zagęszczeniu modułów). Dzięki tej konstrukcji w dalszym ciągu jesteśmy w stanie zainstalować na gruncie 77 proc. mocy względem optymalnego wykorzystania gruntu jedynie na cele produkcji energii ze słońca. Dodatkowo fakt, że moduły są zainstalowane na wysokości 4 metrów ma ułatwić uprawy i umożliwić przejazd ciężkich maszyn pod konstrukcjami montażowymi.
Leave a comment