Nowy samochód spalinowy kupisz tylko do 2035 roku

Transport zużywa jedną trzecią całej energii użytkowanej w UE. Sprawia to, że sektor transportu jest odpowiedzialny za znaczną część emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Podczas gdy większość pozostałych sektorów gospodarki, takich jak energetyka i przemysł, zmniejszyła swoje emisje od 1990 roku, emisje w sektorze transportu wzrosły. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowe przepisy Unii Europejskiej.

8 czerwca w Brukseli Parlament Europejski zagłosował za poparciem propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej redukcji emisji CO2 w sektorze transportu. KE w zeszłym roku zaproponowała 100 proc. redukcji emisji CO2 z nowych samochodów od 2035 roku. Tego typu zapis uniemożliwiłby w Unii Europejskiej sprzedaż pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Choć część prawodawców próbowała osłabić zakładany cel do 90 proc. redukcji CO2 prawo przetrwało w formie proponowanej przez Komisję Europejską.

Celem nowej legislacji wprowadzonej przez Parlament Europejski jest przyspieszenie przejścia Europy na pojazdy elektryczne i zachęcenie producentów samochodów do znacznych inwestycji w elektryfikację. Część producentów samochodów poparło unijny plan zaprzestania sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi do 2035 roku. Do grupy tych producentów należą m.in Ford i Volvo. Warto zaznaczyć, że koncern Volvo chce całkowicie przejść na napędy elektryczne do 2030 roku.

Leave a comment