Rozwój magazynów energii do 2025 r. – jak będzie wyglądał?

W najbliższych latach należy spodziewać się dynamicznego rozwoju rynku elektrochemicznych magazynów energii. Który z krajów będzie liderem akumulatorowych magazynów energii elektrycznej?

Ostatnie lata charakteryzują się bardzo dynamicznym, globalnym wzrostem mocy zainstalowanych w OZE. Według centrum analitycznego TrendForce globalna, skumulowana moc zainstalowana w energetyce odnawialnej w 2021 r. wyniosła 3064 GW. Według analityków branży przełoży się to na szybki rozwój instalacji magazynowania energii, w tym systemów opartych o akumulatory elektrochemiczne. Według przewidywań TrendForce w samym 2025 r. na świecie zostanie przyłączone 362 GWh magazynów energii. Dla porównania rok 2021 przyniósł przyrost o 29,4 GWh, co złożyło się na wzrost o 72,4 proc. względem 2020 r. Zgodnie z analizą TrendForce, w budowie magazynów energii mają przodować Stany Zjednoczone, przed Chinami i Europą.

Prognoza globalnego rynku instalacji magazynów energii.
Źródło: trendforce.com.
Prognoza globalnego rynku instalacji magazynów energii.
Źródło: trendforce.com

Technologia magazynowania energii

Grupa analityczna TrendForce zauważa, że magazynowanie akumulatorowe z wykorzystaniem baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) ma znaczną przewagę nad innymi technologiami i staje się podstawową zainstalowaną pojemnością nowych magazynów energii na całym świecie. To rozwiązanie zaczyna wypierać technologię niklowo-kobaltowo-manganową, ze względu na konkurencyjne koszty długi cykl życia, a także wysoki poziom bezpieczeństwa i niską awaryjność.

Leave a comment