Globalna fotowoltaika ma szansę wzrosnąć o 250 GW w 2022 roku!
Globalny rynek fotowoltaiki wzrośnie w 2022 r. o 30 proc względem 2021 r. Zdaniem agencji Bloomberg, dwucyfrowy wzrost światowego rynku fotowoltaiki utrzyma się do 2025 r. Globalna moc energetyki słonecznej to już prawie 1000 GW.
daniem Roba Barnetta (Bloomberg) w 2022 r. światowe gospodarki są na dobrej drodze, aby zainstalować 250 GW energii słonecznej w ciągu roku. Największym udziałem w instalacji systemów PV mogą pochwalić się Chiny, które odpowiadają za 108 GW nowo przyłączonej fotowoltaiki. Oznacza to podwojenie mocy zainstalowanej przez Chiny w zeszłym roku.
Odnawialne źródła energii w Chinach
Państwo Środka dysponuje największym potencjałem odnawialnych źródeł energii na świecie. Chiny zbudowały do tej pory 323 GW energii słonecznej i 338 GW energii wiatrowej. Chiny chcą do 2030 r. osiągnąć moc skumulowaną w OZE równą 1200 GW. Według informacji przekazanych przez Bloomberg, tempo przyłączeń OZE w Chinach wskazuje, że kraj ten będzie w stanie spełnić ten cel.
Fotowoltaika w USA
W 2022 r. rekordy w sektorze OZE osiągają również Stany Zjednoczone. W kwietniu tego roku 28 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej stanowiła energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii. Rob Barnett (Bloomberg) zaznacza, że większą siłę napędową dla rozwoju energetyki słonecznej niż cele klimatyczne stanowią wysokie podwyższone ceny energii. Starszy analityk ds. czystej energii w Bloomberg zaznacza, że szczególnymi wzrostami cen energii mamy obecnie do czynienia w Europie.
Koszty fotowoltaiki
Koszty fotowoltaiki nadal spadają, co sprawia, że staje się ona coraz bardziej konkurencyjna cenowo w stosunku do paliw kopalnych, których ceny osiągają bardzo wysokie wartości ze względu na wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje np. w postaci sankcji. Jak podaje portal pv-magazine, w ciągu 20 lat koszty dostaw modułów fotowoltaicznych gwałtownie spadły. Obserwuje się spadek z 4,88 USD/W w 2000 r. do 0,34 USD/W w 2021 r.
Zdaniem analityka Bloomberg, Boba Barnetta, popyt na energię słoneczną utrzyma się, nawet jeśli ceny ropy naftowej i gazu ziemnego spadną.
Źródło: GLOBENERGIA, pv-magazine
Leave a comment