W Polsce powstanie ogromny elektrochemiczny magazyn energii!

W Żarnowcu powstanie elektrochemiczny magazyn energii o mocy przekraczającej 200 MW. Inwestycja już uzyskała pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym magazynie od Urzędu Regulacji Energetyki. Jak podaje PGE, który zbuduje magazyn, prace nad inwestycją idą zgodnie z harmonogramem.

PGE chce wybudować największy elektrochemiczny magazyn energii w Europie. PGE zapowiada, że będzie to magazyn wykonany w technologii baterii litowo-jonowych. Grupa PGE informuje, że jej nadrzędnym celem jest posiadanie 800 MW mocy w nowych systemach magazynowania energii w Polsce do 2030 r.

Wielkoskalowy Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej (BMEE) będzie miał moc zainstalowaną nie mniejszą niż 200 MW. Z kolei jego pojemność wyniesie powyżej 820 MWh. Zlokalizowany będzie w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec. Łącznie będzie to jeden z największych systemów magazynowych w Europie.

Schemat systemu magazynowego w Żarnowcu.
Źródło: PGE

W czerwcu 2022 r. projekt uzyskał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, która stanowi obowiązkowy wymóg do rozpoczęcia kolejnych prac. Teraz PGE zrobiło kolejny krok w stronę początku budowy – otrzymało promesę na koncesję od URE. W I kwartale bieżącego roku BMEE został wpisany do rejestru Rynku Mocy.

Lokalizacja i wielkość magazynu będą miały bardzo duże znaczenie dla polskiego systemu energetycznego. Dzięki niemu obecnie funkcjonujące elektrownie OZE będą mogły pracować wydajniej, a także stworzony zostanie grunt pod nowe inwestycje. Jak zapewnia PGE, projekt przebiega dotychczas bez żadnych opóźnień, a także jest on innowacyjny nawet na skalę Europy.

Leave a comment